Бастауыш сыныптар онкүндігі/Декады начальных классов
2025 жылғы 5 наурызда мектеп-лицей №28 М.Маметова атындағы оқу орнында бастауыш сыныптар онкүндігі аясында орыс тілі пәнінен ашық сабақ өтті. Сабақты мұғалім Краузе И.Г. «Етістіктің өткен шақта жекеше және көпше түрде, сондай-ақ жынысына қарай өзгеруі. Ы.Алтынсариннің алғашқы мектептері» тақырыбында өткізді.
Сабақтың мақсаты – оқушылардың өткен шақтағы етістіктердің жекеше/көпше түрлері мен жыныс бойынша өзгеруін пысықтау. Сонымен қатар, сабақ Қазақстандағы білім беру ісінің дамуына зор үлес қосқан ағартушы-педагог Ыбырай Алтынсаринге арналды.
Сабақ теориялық білімді қайталаудан басталды. Мұғалім көрнекі құралдар мен интерактивті тақтаны пайдаланып, материалды түсінікті әрі қызықты түрде жеткізді.
Практикалық бөлімде оқушылар топпен жұмыс істеп, өткен шақтағы етістіктерді өзгерту бойынша жаттығулар орындады. Ерекше назар аударылған әдістердің бірі — QR-кодтарды қолдану болды: оқушылар кодтарды сканерлеп, қосымша материалдарға және тапсырмаларға қол жеткізді.
Сабақ барысында жасанды интеллект те қолданылды — оқушылар дауыстық енгізу арқылы интерактивті тақтада тапсырмаларды орындады. Сабақ соңында «Артық етістікті тап» атты интерактивті ойын өткізілді, онда оқушылар берілген критерийге сай келмейтін етістікті анықтауы тиіс болды.
Сабақ жоғары деңгейде, белсенді және қызықты өтті. Оқушылар тақырыпқа үлкен қызығушылық танытып, сабаққа белсене қатысты. Мұғалім әртүрлі әдіс-тәсілдерді шебер қолданып, білім беру процесін мазмұнды әрі тартымды ете білді.
5 марта в школе-лицее # 28 им.М.Маметовой, в рамках декады начальных классов, учитель Краузе И.Г. провела открытый урок по русскому языку на тему «Изменение глаголов прошедшего времени по родам и числам. Первые школы Ы.Алтынсарина». Урок был направлен на закрепление знаний учащихся об изменении глаголов прошедшего времени по родам и числам. Урок был посвящен Ы.Алтынсарину, просветителю и педагогу, который сыграл важную роль в развитии образования в Казахстане. Урок начался с повторения теоретического материала. Учитель использовала наглядные пособия и интерактивную доску, чтобы сделать объяснение более понятным и интересным. Затем учащиеся приступили к практическим заданиям. Они работали в группах, выполняя упражнения на изменение глаголов прошедшего времени. Одним из интересных заданий было использование QR-кодов. Учащиеся сканировали коды и получали доступ к дополнительным материалам и заданиям. Также на уроке использовался искусственный интеллект. Учащиеся выполняли задания на интерактивной доске, используя голосовой ввод. В конце урока была проведена интерактивная игра «Найди лишний глагол». Учащиеся должны были найти глагол, который не соответствует заданному критерию. Урок прошел успешно. Учащиеся активно участвовали в работе, проявляли интерес к теме. Учитель использовала разнообразные методы и приемы, чтобы сделать урок интересным и познавательным.