Алматы қаласы Білім басқармасының
«М.Мәметова атындағы №28 мектеп-лицей»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Қабылдау бөлімі:
+7(727) 261-64-82
Есепші бөлімі:
+7(727) 272-69-46
eOtinish.kz
Нашар көрушілер
нұсқасы
» » » «Шеңбер мен дөңгелек: экологиялық таза көлік» тақырыбындағы ашық сабақ
11
наурыз
2026

«Шеңбер мен дөңгелек: экологиялық таза көлік» тақырыбындағы ашық сабақ

Бастауыш сынып мұғалімдерінің онкүндігі аясында Ибрагимова Мария Андреевна 4 «Д» сыныбында «Шеңбер мен дөңгелек. Экологиялық таза көлік» тақырыбында математика пәнінен ашық сабақ өткізді. Сабақтың мақсаты — оқушыларға берілген радиус бойынша шеңбер мен дөңгелек сызуды үйрету.

Сабақ барысында оқушылар өздері үшін жаңа құрал — циркульмен танысып, оны дұрыс қолдануды, шеңбердің радиусы мен диаметрін өлшеуді үйренді. Оқу үдерісінде мұғалім әртүрлі оқыту әдістері мен тәсілдерін қолданды, бұл оқушылардың белсенді жұмыс істеуіне ықпал етті.

Сабаққа STEM-тәсілі енгізілді. Оқушылар шығармашылық тапсырма орындап, аппликация арқылы көлік моделін жасап, оны экологиялық таза жабдық элементтерімен толықтырды. Сонымен қатар балалар тақырыпқа байланысты есептер шығарып, алған білімдерін тәжірибе жүзінде бекітті.

Сабақ белсенді әрі танымдық түрде өтті. Ол оқушылардың математикалық дағдыларын дамытуға, шығармашылық ойлауын жетілдіруге және экологиялық мәдениетін қалыптастыруға ықпал етті.


В рамках декады учителей начальных классов Ибрагимова Мария Андреевна провела в 4 «Д» классе открытый урок по математике на тему «Окружность и круг. Экологически чистый транспорт». Целью урока было научить учащихся строить окружность и круг по заданному радиусу.

На уроке учащиеся познакомились с новым для них инструментом — циркулем, научились правильно им пользоваться, измерять радиус и диаметр окружности. В ходе занятия учитель применяла различные методы и приёмы обучения, что способствовало активной работе учащихся.

В урок был интегрирован STEM-подход. Учащиеся выполняли творческое задание: с помощью аппликации создавали модель машины и дополняли её элементами экологически чистого оборудования. Также дети решали задачи по теме урока, закрепляя полученные знания на практике.

Урок прошёл активно и познавательно, способствовал развитию математических навыков, творческого мышления и формированию экологической культуры учащихся.